Lista aktualności Lista aktualności

Zwolnij! Zwierzę na drodze.

Nadleśnictwo Nowy Targ apeluje do użytkowników dróg, aby w okresie zmierzchu i o brzasku przemieszczali się ostrożnie w obszarach, gdzie może przez drogę przemieszczać się zwierzyna z ostoi na żerowisk

Obecnie możliwości kolizji wzrosła ze względu na rozpoczęte rykowisko jeleni i dużą penetracje lasu już od wczesnych godzin rannych przez grzybiarzy Do spotkania na drodze może dojść w ciągu całego dnia.

Dotyczy to głównie terenów zalesionych, ale również terenów w okolicy cieków wodnych, zadrzewień, zarośli i łąk.

Prosimy o rozwagę w tych miejscach ponieważ kolizja ze zwierzęciem często kończy poważnymi konsekwencjami dla pojazdu jak i kierującego (nie mówiąc o zwierzynie).

Najczęściej jednak do potrąceń dochodzi z samochodami ciężarowymi, i tu apelujemy do kierujących tymi pojazdami o umożliwienie przejścia zwierzynie, ograniczenie jej stresu i bólu.

Codziennie w obszarze naszego nadleśnictwa ginie na drodze do kilkudziesięciu sztuk parzystokopytnych ssaków: sarny, jelenia, dzika ale też sporo kun, lisów, a ostatnio również zajęcy których populacja na Podhalu jest bardzo mała.

W załączeniu mapa obszaru Nadleśnictwa z naniesionymi głównymi szlakami migracyjnymi zwierzyny, co nie oznacza, że nie możemy jej spotkać również w innych miejscach.

 

Materiały do pobrania