Lista aktualności Lista aktualności

2 lutego Światowym Dniem Mokradeł

Dokładnie 50 lat temu w 1971 roku, w Iranie podpisano międzynarodowe porozumienie w celu ochrony terenów podmokłych, zwane Konwencją Ramsarską. Polska począwszy od 1978 roku  jest jednym ze 176 państw sygnatariuszy tej konwencji. Na pamiątkę tego zdarzenia 1 lutego został ogłoszony Światowym Dniem Mokradeł. Nowotarskie Nadleśnictwo ma także powód do świętowania,  ponieważ od 9 maja 2018 roku zarządzany przez nie rezerwat Bór na Czerwonem znalazł się na prowadzonej przez Konwencję Ramsarską liście obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu.

Obchody Światowego Dnia Mokradeł w górach zapewne niejednego mogłyby dziwić. Większość odwiedzających  Podhale turystów nie zdaje sobie sprawy wędrując po górach, że u ich podnóży, na dnie Kotliny Nowotarsko-Orawskiej znajdują się największe w tej części Europy kompleksy torfowisk wysokich. Święto Mokradeł jest dla nas okazją by ten fakt uświadamiać, zwłaszcza że są to obszary wymagające naszej troski po wielu dekadach ich niszczenia. Powierzchnia torfowisk stale maleje, a ich stan się pogarsza. Tylko na przestrzeni ostatnich stu lat ich obszar zmalał o połowę. Fakt ten skutkuje w środowisku zwiększeniem zagrożenia powodziowego, zmniejszeniem retencji, obniżeniem poziomu wód gruntowych, oraz zmniejszeniem dostępności wody  dla mieszkańców. Są to dane, które powinny nas przerażać i motywować do natychmiastowych działań tym szybszych, że sytuacja na świecie jest równie zła. 90% pierwotnej powierzchni mokradeł zostało osuszonych, podczas gdy w tym czasie zużycie wody przez ludzi wzrosło sześciokrotnie, a zapotrzebowanie na nią każdego roku rośnie o 1 %.  Aż 40% gatunków na Ziemi jest związanych z mokradłami. Szacuje się, że 25 % spośród nich jest zagrożona wyginięciem.

Wciąż możemy wiele zrobić by przeciwdziałać kryzysowi wodnemu ale czasu na to mamy coraz mniej. Staramy się aby obchody Światowego Dnia Mokradeł wykorzystywać do mówienia o nich. Zwykle z tej okazji organizujemy lekcje w szkołach. Czas pandemii nie sprzyja takim zajęciom. Mamy jednak nadzieję, że wrócimy do tego zwyczaju już za rok. Tymczasem zapraszamy na indywidualne spacery do lasu i nad zbiorniki małej retencji. Pamiętajmy by tych pięknych miejsc nie zaśmiecać.

Darz Bór

Zachęcamy do zaznajomienia się z tematyką mokradeł oraz programem obchodów Światowego Dnia Mokradeł pod linkiem: https://bagna.pl/aktualnosci/666-wstepny-program-obchodow-swiatowego-dnia-mokradel-2021-online