Lista aktualności Lista aktualności

Co huczy w lesie

W dniach 11-13 marca 2021 r. w wielu miejscach na terenie Polski organizowana jest, kolejna edycja wydarzenia pod nazwą „Co huczy w lesie”. Lasy Państwowe, będące organizatorem tej poświęconej sowom akcji edukacyjnej, zachęcają do wzięcia w niej udziału. Mamy świadomość faktu, że czas pandemii nie sprzyja edukacji i spotkaniom „na żywo”, z tego powodu większość przedsięwzięć ma charakter kameralny lub jest prowadzona on-line. Zainteresowanych zachęcamy do śledzenia tych wydarzeń. Znajdziecie je łatwo ponieważ przygotowane materiały, w formie filmów, infografik, relacji na żywo, wywiadów ze specjalistami, będą publikowane na stronach Lasów Państwowych oraz Facebooku, Instagramie, Twitterze. By ułatwić ich odnalezienie przygotowywana jest mapa wydarzenia a dedykowane wydarzeniu publikacje będą oznaczone wspólnym hasłem #cohuczywlesie .

Sowy to stworzenia wyjątkowe i tajemnicze. Mimo, że od zawsze budziły strach i zainteresowanie człowieka, nadal jednak wiele z ich biologii i zwyczajów pozostaje owianych tajemnicą. W dużej mierze fakt ten związany jest z nocnym trybem życia, jaki prowadzi większość sów. Pośród 9 gatunków lęgowych występujących na terenie naszego kraju, tylko najmniejsza sóweczka jest aktywna w dzień, głównie tuż przed zachodem słońca i o świcie, co związane jest z tym, że wyspecjalizowała się w polowaniu na drobnej wielkości ptactwo. Polowanie w dzień zdarza się także puszczykowi uralskiemu i sowom wychowującym młode. Zwykle jednak sowy polują nocami. Jako drapieżniki ptaki te, spełniają określoną funkcję w środowisku regulując liczebność swoich ofiar, głównie nornic i myszy, przyczyniając się w ten sposób do uratowania części upraw przez nie zjadanych.

Większość naszych sów żyje w różnych, ale związanych z drzewami środowiskach. Tylko włochatka ogranicza swoje lęgi wyłącznie do borów iglastych a płomykówka i pójdźka do środowiska łąk, pól i wiejskich zabudowań. Cechą wspólną terenów leśnych, w których sowy lubią przebywać i wyprowadzać lęgi jest ich duża różnorodność  pod względem struktury wiekowej i gatunkowej, pól i polan. Można postawić tezę, że sposób zagospodarowania w górach przy użyciu rębni złożonej, w której stosuje się różnego rodzaju cięcia, których celem jest stała dbałość o zróżnicowanie struktury drzewostanu i pokrycia dna lasu odnowieniem, przy równoczesnym obowiązku pozostawiania części drewna martwego i drzew z dziuplami bardzo sowom sprzyja. 

Nie wszystkie gatunki polskich sów występują na Podhalu stale. Lęgi niektórych wymagają potwierdzenia (uszatki błotnej) lub są nieliczne (puchacz, włochatka, sóweczka). Wszystkie jednak można w naszym regionie spotkać, choć łatwiej zwłaszcza o tej porze roku usłyszeć. Nie musimy w tym celu niepokoić je nocą w lesie. Niektóre z nich obecne są na nowotarskich osiedlach i parku. Wychodząc wieczorem na spacer warto wytężyć słuch. Przy odrobinie szczęścia usłyszymy je. Pamiętajmy jednak by je nie niepokoić. Niech żyją w spokoju i pozostaną dla nas odrobinę tajemnicze.

Zachęcamy też wszystkich lubiących spacery i przejażdżki rowerami do odwiedzenia Uszatego Szlaku Rowerowego, to zaledwie kilkukilometrowa przejażdżka lub spacer wokół Boru na Czerwonem . Nieco więcej o tej ciekawej inicjatywie znajdziesz tu:

Uszaty Szlak Turystyczny - Nadleśnictwo Nowy Targ - Lasy Państwowe