Lista aktualności Lista aktualności

Europejskie Dni Dziedzictwa

"Bór na Czerwonem" a Europejskie Dni Dziedzictwa 2014

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, nowotarscy leśnicy w dniu 21 września 2014 roku zaprosili wszystkich chętnych na spacer edukacyjny po rezerwacie „Bór na Czerwonem".

Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD), to największy, cieszący się ogromną popularnością projekt społeczno-edukacyjny  zainicjowany przez Komisję Europejską w 1991 roku. Swoim zasięgiem obejmuje całą Europę oraz Armenię, Turcję, Azerbejdżan i Gruzję.

Tegoroczna  Polska edycja EDD odbyła się pod hasłem „Dziedzictwo- źródło tożsamości". Zawarte w temacie projektu słowo „źródło", ma zachęcać do zwrócenia szczególnej uwagi na aspekty rodzimego dziedzictwa związane z wodą. To właśnie było przyczynkiem do tego, by Narodowy Instytut Dziedzictwa będący koordynatorem projektu w Polsce oraz współpracujące z nim Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych, zaproponowało Nadleśnictwu udział w przedsięwzięciu i możliwość zaprezentowania w nim Rezerwatu „Bór na Czerwonem".

Zwrócenie przez te instytucje uwagi na zarządzany przez Nadleśnictwo obiekt, traktujemy jako wyróżnienie a równocześnie dowód uznania za podejmowane nieustannie wysiłki i realizowane w rezerwacie zabiegi aktywnej ochrony przyrody, których celem jest utrzymanie w dobrym stanie torfowiska i przywrócenie właściwych stosunków wodnych na terenie obiektu.