Lista aktualności Lista aktualności

Konferencja Leśnik - Nauczyciel

Konferencja „Leśnik – nauczyciel, wzajemne oczekiwania”

W dniach 28 i 29 marca 2014 roku do Ośrodka Edukacji Leśnej „Leśnik" w Zakopanem zawitali nauczyciele uczący w szkołach powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego oraz 1 osoba z Krakowa (razem 30 osób).

Na konferencję zaprosiło Nadleśnictwo Nowy Targ. Dwudniowe spotkanie miało na celu wymianę doświadczeń związanych z prowadzeniem edukacji przyrodniczej i leśnej, zachęcenie nauczycieli do odwiedzania naszych ścieżek edukacyjnych i obiektów turystycznych. Spotkanie leśnik – nauczyciel pozwoliło również wysnuć sporo wniosków dotyczących sposobu prowadzenia edukacji w Nadleśnictwie Nowy Targ.

Uczestników konferencji przywitał Pan nadleśniczy Nadleśnictwa Nowy Targ Roman Latoń. Gościem specjalnym był Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Pan Stanisław Sennik. Swoją obecnością zaszczycili nas również Pani Barbara Mirek-Michalska z RDLP w Krakowie, Pan Tomasz Pasierbek z Babiogórskiego Parku Narodowego oraz Pan Marek Kot z Tatrzańskiego Parku Narodowego, który oprowadził nas po Ośrodku Czynnej Ochrony Płazów i Gadów na terenie TPN.

Oprócz części referatowej, na której poszczególne tematy prezentowali pracownicy Nadleśnictwa Nowy Targ, RDLP Kraków, Babiogórskiego Parku Narodowego i Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu, uczestnicy konferencji udali się na ścieżkę przyrodniczą „Bór na Czerwonem", po której oprowadzał nas jej gospodarz leśniczy Pan Krzysztof Przybyła. Dużą atrakcją okazały się warsztaty plastyczne prowadzone przez panią Annę Dąbrowską z Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie.

Podczas dwóch dni konferencji uczestnikom dopisywały nie tylko humory, ale też piękna pogoda. Udało nam się również wspólnie wypracować kilka wniosków dotyczących dalszej współpracy i ustalić konkretne działania na przyszłość.

Konferencja „Leśnik – nauczyciel, wzajemne oczekiwania" była swego rodzaju nowatorskim projektem realizowanym w Nadleśnictwie Nowy Targ. Mamy nadzieję, że przybliżyła ona nauczycielom pracę i zadania leśników. Nam leśnikom pokazała na co najbardziej powinniśmy zwrócić uwagę podczas realizacji zadań edukacyjnych.

Wyrażamy nadzieję, że to nie ostatnie takie spotkanie, którego konsekwencją jest przecież ochrona i dobro ojczystej przyrody.