Lista aktualności Lista aktualności

Liga Ochrony Przyrody – zasłużone świętowanie.

Dokładnie 9 stycznia 1928 roku z inicjatywy prof. Władysława Szafera odbył się I Zjazd Ligi Ochrony Przyrody. Nie ma chyba w Polsce osoby, która nie słyszała by o tym Stowarzyszeniu, podważała jej dorobek i nie doceniała wkładu jaki wniosła na rzecz ochrony przyrody. W chwili obecnej organizacja zrzesza około 60 tysięcy członków (w tym 4 tysięcy dorosłych). Pod koniec lat osiemdziesiątych było ich około 1,5 miliona.

 

Łatwo policzyć, że w tym roku Liga Ochrony Przyrody świętuje swoje dziewięćdziesiąte urodziny. W dniu 23.11.2018 roku w Ośrodku Edukacji Leśnej w Jaszczurówce odbył się jubileusz Zakopiańskiego Koła Ligi. Cieszy nas, że mogliśmy w tym święcie uczestniczyć. Z tej okazji zaproszeni goście wysłuchali krótkich, okolicznościowych prezentacji przygotowanych przez działającą w LOP młodzież, Pana Marka Kota z Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz leśniczego Krzysztofa Przybyłę. Czas umilił nam Zespół Cantare ze Szkoły Podstawowej im ks. prof. Józefa Tischnera.

W trakcie obchodów zostały wręczone podziękowania dla osób szczególnie zaangażowanych i wspierających działalność LOP a także okolicznościowe medale. Jednym z nich - „Medalem za zasługi dla ochrony przyrody i kształtowania środowiska” - został wyróżniony nasz Nadleśniczy Roman Latoń.

Istotną częścią obchodów była zorganizowana w pomieszczeniach Ośrodka Edukacji Leśnej Wystawa prac plastycznych wybranych spośród najlepszych w Konkursie Plastycznym „Tatry – moja miłość” oraz fotografii z Konkursu Fotografii Przyrodniczej „Rośliny w obiektywie” i „Wschody i zachody słońca w mojej miejscowości”.

Wszystkim członkom Ligi Ochrony Przyrody życzymy kolejnych 90 lat, równie efektywnej, pełnej sukcesów działalności na rzecz przyrody. Jako leśnicy dziękujemy Wam za nią i obiecujemy, że nadal będziemy ją wspierać.