Lista aktualności Lista aktualności

Na ratunek pustułkom

Czasami nie zdajemy sobie sprawy, że nawet w mieście obcujemy z dziką przyrodą. Przekonali się o tym 15 czerwca 2016 roku, uczniowie I Liceum im. Seweryna Goszczyńskiego gdy na boisku szkolnym obok stojaków na rowery zobaczyli pisklęta pustułki. Z takimi zdarzeniami możemy o tej porze roku spotkać się częściej. Warto w takiej sytuacji poprosić o radę i pomoc pracowników terenowej służby leśnej nadleśnictw lub któregoś z okolicznych parków narodowych.

Młode, jeszcze niesamodzielne ptaki opuszczają gniazdo, które robi się dla nich za ciasne i jeszcze przez kilka dni są podkarmiane przez rodziców już poza gniazdem. W lesie i w polach to rzecz naturalna i ptaki nie mają z tym problemów. W tym jednak przypadku, z uwagi na ruch panujący na boisku szkolnym było to niemożliwe. Można ptakom jednak pomóc, próbując umieścić pisklęta z powrotem w gnieździe lub po prostu wyżej, na przykład na dachach budynków. Wtedy rodzice błyskawicznie odnajdują swoje pisklęta i ponownie podejmują karmienie.

Tak też się stało w tym przypadku. Jeszcze nie opuściliśmy terenu szkoły, a już zobaczyliśmy jednego z rodziców opiekującego się bezpiecznymi pisklętami na szkolnym dachu. Wygląda więc na to, że warto było podjąć trud pomocy tym wyjątkowo pięknym, wzbudzającym sympatię i objętym ochroną gatunkową drapieżnikom.