Lista aktualności Lista aktualności

Rydzobranie w Rabce Zdrój

III Grzybobranie – poszukiwanie największego „Rudzielca”

W dniu 3 października br. , przy pięknej słonecznej pogodzie , zgodnie z wieloletnią tradycją odbyło się rabczańskie rydzobranie, które od 2 lat odbywało się pod nazwą Grzybobranie –poszukiwanie największego „Rudzielca".

W imprezie zorganizowanej również w ramach akcji „Lasy Państwowe – Zapraszamy" wzięło udział prawie 200 osób. Wspaniała pogoda, przyczyniła się do tego, że na grzybobranie zjawiły się całe rodziny z różnych stron kraju. Uczestnikami grzybobrania (było zgłoszone 29 zespołów) oprócz miejscowych zbieraczy byli mieszkańcy: Krakowa oraz okolic Częstochowy, Łodzi, Lublina, Warszawy, Poznania, a nawet Rumii (koło Gdyni) i Budapesztu.

Co prawda w bieżącym roku zbiory nie były tak obfite jak w latach poprzednich, ale aż 18 zespołów mogło pochwalić się odnalezieniem tego tak bardzo poszukiwanego rydza.

Najobfitszy zbiór o wadze 0,91 kg (ok 100 okazów) przyniósł pan Tadeusz Dyga (obecnie mieszkaniec Budapesztu) i on został zwycięzcą grzybobrania. Największego rydza o średnicy kapelusza 13,8 cm znalazła rodzina Sołtysów z Krakowa. Najmłodszy uczestnik miał niewiele ponad 3 lata natomiast najstarszy Jerzy Erb z Rabki-Zdrój miał 83 lata.

Nagrody za 6 najlepszych miejsc w obu kategoriach oraz nagrody specjalne i drobne upominki dla pozostałych uczestników zostały ufundowane przez Centrum Informacyjne Lasów Państwowych w Warszawie oraz Nadleśnictwo Nowy Targ w ramach kampanii: „Lasy Państwowe – Zapraszamy".

W czasie gdy zawodnicy buszowali po lesie w poszukiwaniu rydza, otwarty był namiot edukacyjno- promocyjny Nadleśnictwa. Gościnnie przybyły wraz z opiekunami dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Uzdrowiskowych w Rabce-Zdrój. Było też ognisko i poczęstunek dla wszystkich uczestników, którzy w tym dniu zjawili się na pikniku pod „ Krzywoniem".

Ogólnie była świetna zabawa i wspaniała atmosfera.

Już teraz zapraszamy w przyszłym roku na IV Grzybobranie w Rabce-Zdrój pod „Krzywoniem"

Więcej zdjęć dostępne tutaj