Lista aktualności Lista aktualności

Szlakami Żołnierzy Niezłomnych

I Gorczański Rajd Leśników Szlakami Żołnierzy Niezłomnych przeszedł już do historii. Wzięło w nim udział około 70 uczestników - wśród nich m. in.: przedstawiciele RDLP w Krakowie z Zastępcą Dyrektora panem Zbigniewem Gurgulem, pracownicy i emeryci 6 nadleśnictw naszej Dyrekcji oraz goście z Gorczańskiego Parku Narodowego z Dyrektorem panem Januszem Tomasiewiczem. Szlakiem z Łopusznej przybył redaktor Trybuny Leśnika pan Jacek Derek.

Msza święta w Kaplicy na Rusnakowej Polanie oraz wygłoszona przez sercanina  księdza Kazimierza Dadeja homilia były szczególnym przeżyciem dla zgromadzonych. W trakcie nabożeństwa zastępca dyrektora pan Z. Gurgul odczytał list, jaki do uczestników Rajdu skierował dyrektor Jana Kosiorowskiego, który m. in. napisał:

Msza święta w Kaplicy Matki Boskiej Leśnej Królowej Gorców zwanej Matką Boską partyzancką lub papieską z udziałem wielu leśników i wiernych ze wszystkich stron Polski staje się wyjątkowym czasem, inspiracją do głębokiej modlitwy, wielu przemyśleń i kształtowania poglądu na nasza najnowsza historię i losy naszych obywateli w budowaniu Wspólnotowości.                                   Tu w gorczańskim lesie, stojąc przed ogromem potęgi natury, każdy człowiek może odnaleźć swoje miejsce w świecie i swoją drogę do Boga. Z szacunkiem, w poczuciu powagi i godności tej uroczystości składam hołd wszystkim Żołnierzom Niezłomnym i w sposób szczególny przekazuję organizatorom oraz uczestnikom Rajdu życzenia wszelkiej pomyślności. Niech to wydarzenie stanie się impulsem do wzmocnienia wspólnotowości w naszym Państwie.

Leśnicy podarowali do Kaplicy, jako wotum, ikonę świętego Jana Gwalberta – swojego patrona. Dzieje tego bohatera przebaczenia i opiekuna lasów,  przy przekazaniu ikony, przedstawił dyrektor. Z. Gurgul. Uczestnicy zebrali ofiarę pieniężną na remont kaplicy oraz przekazali kosz z leśnymi darami. Po nabożeństwie odmówiono modlitwę w intencji Ojca Świętego oraz odśpiewano „Boże coś Polskę”.

W drodze na Turbacz przy Krzyżu Partyzanckim - pomniku postawionym w roku 2012 dzięki staraniom fundacji „Pamiętamy”, złożono wieniec od uczestników Rajdu, oraz wiązanki kwiatów od Instytutu Pamięci Narodowej, NSZZ „Solidarność” i Związku Leśników Polskich. Na pamiątkę wydarzenia przy pomniku posadzono sadzonki limby i cisa, a uczestnicy odśpiewali Rotę.

Po dotarciu do schroniska, oczyszczeniu butów z pozostałości błotnistego szlaku, oddano hołd i złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą bohaterską łączniczkę Albinę Białoń-Stołowską, która została zastrzelona 17 lipca 1943 roku na nieopodal znajdującej się polanie Wzorowej, gdy biegła ostrzec partyzantów. I tym razem nie obyło się bez pieśni – w holu schroniska zabrzmiał Marsz Polonii. Następnie w Sali Kominkowej mieliśmy okazję wysłuchać wykładu dr Marcina Charęzkiego z krakowskiego IPN-u na temat kształtowania się i dziejów niepodległościowego podziemia w latach 1942 – 1955. Uczestniczyliśmy także w premierowym pokazie filmu fabularnego pt. „REDemptio”, który został zrealizowany przez młodzież licealną z Nowego Targ. Fabuła toczy się w roku 1945 wokół tragicznych przeżyć członków partyzanckiego oddziału „Czarnego”.

Po obiedzie wszyscy wyruszyli szlakiem do schronu na Dziubasówkach. Tam, dzięki inicjatywie pana Józefa Knapa, mieliśmy możliwości zapoznania się z właściwościami i możliwościami wykorzystania pojazdów cztero- i sześciokołowych w warunkach górskich bezdroży. Na pobliskiej polanie Podhalańska Grupa Rekonstrukcji Historycznych Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” przedstawiła pokaz przysięgi partyzanckiej oraz odbicie z rąk Urzędu Bezpieczeństwa zatrzymanych partyzantów. Rekonstrukcja cieszyła się dużym zainteresowaniem widzów i była żywo przez nich komentowana.

Przy ognisku z tradycyjną kiełbaską, pomimo chłodu, do późnego wieczora nie milkły śpiewy, a przy rozstaniu wszyscy uczestnicy wyrazili chęć uczestnictwa w Rajdzie w roku przyszłym.

Z leśnym pozdrowieniem „Darz Bór” zapraszamy Brać Leśną w roku przyszłym.