Lista aktualności Lista aktualności

XIII MISTRZOSTWA PODHALA W ZRYWCE DREWNA

2 sierpnia 2015 roku w stadninie pana Stanisława Buły w Łopusznej, już po raz kolejny spotkali się miłośnicy sportów jeździeckich. Tradycją rozgrywanych tam zawodów stała się także rywalizacja  o Mistrzostwo Podhala w Zrywce Drewna. Mając na uwadze fakt, że przewodnią ideą zawodów jest kultywowanie tradycji i kultury góralskiej w pracach leśnych, a także przybliżenie społeczeństwu zawodu, który w wielu regionach kraju zanikł całkowicie, nowotarskie nadleśnictwo już po raz kolejny objęło patronatem te zawody i ufundowało część nagród.

Tegoroczna XIII edycja Mistrzostw zgromadziła na starcie rekordową ilość wozaków z końmi oraz kibiców. Tak duża frekwencja nie powinna dziwić, bo to konkurencja bardzo widowiskowa. W trakcie trwania rywalizacji zadaniem zespołów wozackich złożonych z wozaka i konia jest jak najszybsze przeciągnięcie kłody drewna po wyznaczonym torze, załadowanie jej na karę (przednia oś wozu), zawoinowaniu (przypięciu łańcuchem kłody do kary), przewiezieniu ładunku na wyznaczone miejsce, zrzuceniu go z wozu, odpięciu kary i dotarciu do mety. To bardzo trudne zadanie, wymagające ogromnej sprawności, pełnej współpracy zawodnika i konia, opanowaniu emocji wynikającej z rywalizacji i szybkości działania, podczas którego nie można sobie pozwolić nawet na najmniejszy błąd.

 

 

Najlepszymi wozakami XIII Mistrzostw Podhala w Zrywce Drewna okazali się:

 

I miejsce       - Piotr Duda z Nowego Targu                        - z czasem 2.29.50 minuty

II miejsce      - Marian Kuchta z Łopusznej                                             2.37.94 minuty

III miejsce     - Maksymilian Fryźlewicz z Nowego Targu                   2.48.97 minuty

 

Najlepszym wozakiem wyłonionym spośród zawodników pracujących na terenie Lasów Państwowych Nadleśnictwa Nowy Targ został z wynikiem 3.12. minuty pan Wojciech Jarząbek pracujący na terenie leśnictwa Bór.