Lista aktualności Lista aktualności

XV Mistrzostwa w Zrywce Drewna

W niedzielę 6 sierpnia 2017 roku w malowniczej miejscowości Łopuszna u podnóży Gorc , już po raz piętnasty odbyły się Mistrzostwa Podhala w Zrywce Drewna. Jubileuszowe zawody są wydarzeniem którego pomysłodawcą i współorganizatorem jest miłośnik koni i kultury regionu Podhala prof. Marian Tischner. Jednym z wielu celów mistrzostw jest zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców „współpracy człowieka i konia” w pracach leśnych, stworzenie warunków zdrowej rywalizacji dla furmanów oraz możliwości spotkania się i wymiany poglądów zarówno pomiędzy startującym jak i zainteresowaną publicznością.

Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, głównie ze względu na przelotne opady deszczu, mistrzostwa zostały przeprowadzone i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Zainteresowaniem które, ku zdziwieniu organizatorów dotyczyło zarówno startujących zespołów ,,koń  i zrywkarz” jak i mocno ożywionej publiczności czynnie biorącej udział w zmaganiach. Do udziału w zawodach w tym roku zgłosiło się szesnastu zawodników zarówno zawodowo wykonujących profesje zrywki jak i prywatnych gospodarzy i miłośników koni. W ramach zawodów każdy z uczestników musiał wykonać szereg czynności, które wykonywane są każdorazowo przy zrywce drewna w lesie. W zakresie czynności  uwzględniono: zapięcie i przeciągniecie dłużycy drewna, jej załadunek, transport i rozładunek, a o ostatecznym wyniku decydowała precyzja i czas wykonania.

Jednym z wielu celów mistrzostw jest zaprezentowanie szerokiemu gronu odbiorców „współpracy człowieka i konia”

Najlepsi zawodnicy musieli wykazać się wieloma kwalifikacjami, ale szczególnie ważna okazały się umiejętność  współpracy i kooperacji między koniem i furmanem, która często nie wymagała słów. Zawody odbyły się w miłej atmosferze i przy olbrzymim aplauzie widzów, którzy gromkimi brawami i okrzykami dopingowali furmanów i konie na poszczególnych etapach zawodów. 

Nagrody tradycyjnie wręczali prof. Marian Tischner, pracownicy Nadleśnictwa Nowy Targ w imieniu Nadleśniczego Romana Latonia oraz właściciel stadniny koni w Łopusznej pan Stanisław Buła. Oprócz cennych nagród rzeczowych, dla trzech pierwszym zawodników oraz dla najlepszego Zakładu Usług Leśnych wręczono puchary Nadleśniczego oraz pamiątkowe dyplomy

Organizatorzy korzystając z możliwości  zapraszają już za rok w pierwszą niedziele sierpnia na kolejne XVI Mistrzostwa Podhala w Zrywce Drewna. Ten dwudniowy festyn rozpoczyna się w sobotę od konkurencji ujeżdżania i skoków przez przeszkody, a kończy w niedziele późnym popołudniem zawodami zrywki drewna. Zapraszamy zarówno miłośników koni, widzów jak i zrywkarzy z całej Polski do współzawodnictwa i kibicowania.

Wyniki XV Mistrzostw Podhala w Zrywce Drzewa ( Łopuszna 06.08.2017 r.)

Miejsce

Imię i nazwisko

Koń

Miejscowość

Czas

1.

Jan Wróbel

Dudek

Nowy Targ

2:15:10

2.

Maksymilian Fryźlewicz

Cyprys

Nowy Targ

2:29:28

3.

Marian Kucha

Bary

Łopuszna

2:32:53

4.

Bogdan Węgrzyniak

Kuba

Maniowy

2:41:88

5.

Piotr Duda

Gniady

Nowy Targ

2:57:56

6.

Franciszek Baraniak

Stasek

Waksmund

3:05:29

7.

Maksymilian Fryźlewicz

Nokaut

Nowy Targ

3:05:90

8.

Robert Jachymiak

Kruszyna

Nowy Targ

3:22:84

9.

Andrzej Moskała

Tobi

Ostrowsko

3:25:59

10.

Wojciech Jarząbek

Róbin

Nowy Targ

3:26:78

11.

Maciej Tylka

Tolek

Nowy Targ

3:31:57

12.

Mateusz Fryźlewicz

Sentor

Nowy Targ

4:36:50

13.

Franciszek Guzik

Jantar

Nowy Targ

6:01:44

 

Mirosław Bigos

Laki

Dursztyn

rezygnacja

 

Jakub Plewa

Bartek

Nowy Targ

dyskwalifikacja

 

Dariusz Pawlikowski

Misiek

Maniowy

dyskwalifikacja

Nagroda dla najlepszej drużyny: Zakładu Usług Leśnych Wójcik