Lista aktualności Lista aktualności

XXVI Podhalański Rajd Ekologiczny

W dniu 12 października 2017 roku odbył się XXVI Podhalański Rajd Ekologiczny pod hasłem „Szaflary –serce podhala”. Głównym organizatorem rajdu była Liga Ochrony Przyrody oddział Zakopane wraz ze szkolnym kołem w Szaflarach.

Przepiękna jesienna aura zachęciła do wzięcia udziału w plenerowym wydarzeniu, co przełożyło się na duże zainteresowanie rajdem – głównie młodzieży szkolnej z powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego. Na starcie rajdu stanęło dwanaście drużyn, po sześć osób każda. Uczestnicy startowali z parkingu Urzędu Gminy Szaflary i kolejno przeszli następujące punkty: „koci zamek”, elektrownia wodna, żelazny krzyż z 1857r, remiza, kościół, pomnik Augustyna Suskiego, chałupa Anny Doruli, kapliczka św. Andrzeja.

            Drużyny na poszczególnych punktach trasy rozwiązywały różne zadania, jak choćby rozpoznawanie gatunków drzew. Ponadto uczestnicy zwiedzali zabytkową chałupę Anny Doruli, elektrownię wodną pan Józef Stachonia Tutonia i inne.

            Zakończenie XXVI Podhalańskiego Rajdu Ekologicznego odbyło się w miłej atmosferze przy ognisku i zabawach na placu zabaw zlokalizowanym przy plebani w Szaflarach, gdzie przygotowano poczęstunek i uhonorowano uczestników rajdu nagrodami ufundowanymi m.in. przez nadleśniczego Nadleśnictwa Nowy Targ.

            Rajd należy uznać za udany. Wszyscy uczestnicy szczęśliwie dotarli do celu i w trakcie dobrze się bawili. Już za rok oczekujemy na uczestników XXVII Rajdu … .