Lista aktualności Lista aktualności

„Małe Miasto”

Pogodzić naukę z zabawą a biznes z wolontariatem.

Jak pogodzić tak rożne rzeczy wiedzą organizatorzy i uczestnicy projektu „Małe Miasto”, którego staliśmy się partnerami. Dzieci uczestniczące w projekcie w ciągu pięciu dni jego trwania na 25 stoiskach („dzielnicach miasta”) wykonywały różne zadania, w wyniku których nabywały wiedzę na temat różnych zawodów. Pobyt na każdym stanowisku honorowany był obowiązującą w Mieście walutą (dutkami podhalańskimi), którą dzieci same zarządzały. Mogły ją wydać na lody, ulokować na lokatach lub dokonać zakupu drobnych prezentów w sklepie marzeń. Wszystko to jednak po wcześniejszym odprowadzeniu podatków do „Urzędu Skarbowego” i zapłaceniu sobie za obiad. Godną podkreślenia była postawa dużej grupy dzieci, które część swoich „dochodów” przeznaczyły na podopiecznych nowotarskiej Fundacji im. Adama Worwy.

Nadleśnictwo Nowy Targ przez dwa dni (21-22.09.2017) było częścią tej społeczności, stając się jedną z dzielnic i jednym z „pracodawców”.

Na naszym stanowisku opowiadaliśmy na czym polega praca leśnika, obalaliśmy mity związane z gospodarką leśną, opowiadaliśmy dzieciom o zagrożeniach dla zdrowia lasów, prezentując im liczne eksponaty pokazywaliśmy jak wyglądają korniki i szkodniki techniczne drewna oraz dlaczego z nimi walczymy. Dzieci dowiadywały się także jak powinno się postępować w przypadku spotkania dzikich zwierząt. To była także okazja by nauczyć się rozpoznawać podstawowe gatunki drzew iglastych po szyszkach. Niemałą frajdą była także możliwość pracy na rejestratorze leśniczego przy tworzeniu Rejestru Odbioru Drewna.

                Tegoroczny projekt „Małe Miasto” został oficjalnie „niezakończony” jest wiec nadzieja, że za rok ten godny uwagi i ciekawy projekt znowu powróci i  jak w tym roku znowu zabierzemy z sobą do miasta kawałek lasu. ;-)