Lista aktualności
Ścieżka edukacyjna w Borze na Czerwonem
Ścieżka edukacyjna w Rezerwacie "Bór na Czerwonem" umożliwiająca zobaczenie torfowiska wysokiego
Oddanie do użytku 29 września 2010 roku ścieżki edukacyjnej w Borze na Czerwonem, jest ciekawym pomysłem na pokazanie tego miejsca zwiedzającym, przy równoczesnym zachowaniu wymogów ochrony rezerwatowej. Wybudowanie przez nadleśnictwo ścieżki stało się możliwe po zwycięstwie w konkursie i uzyskaniu dofinansowania w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego zarządzanego przez Marszałka Województwa Małopolskiego. Początkowo ścieżka edukacyjna przebiega 440 metrową drogą żwirową, na której dopuszcza się ruch pojazdów osób niepełnosprawnych, a następnie 170 metrowym drewnianym podestem zakończonym platformą widokową zlokalizowaną ponad torfowiskiem, z której roztacza się widok na Tatry i Gorce. Wzdłuż trasy ustawione są tablice pozwalające na zapoznanie się z tym „najstarszym żywym pomnikiem przyrody”, jakim są torfowiska.
Ścieżka edukacyjna stała się ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców i jedną z większych atrakcji turystycznych Nowego Targu. Szacuje się, że odwiedza ją rocznie około 100 tysięcy osób. Jej popularność potwierdzili także internauci. To dzięki ich głosom 31 października 2014 roku Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowy Targ Roman Latoń, odebrał z rąk Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy statuetkę za zwycięstwo w Plebiscycie „Małopolska. Widać zmiany”, w kategorii „Człowiek-potencjał”. Do udziału w plebiscycie wytypowano najlepsze małopolskie projekty, realizowane przy współudziale Funduszy Europejskich w latach 2007-2013.
Wielką popularnością cieszy się oferta edukacyjna nadleśnictwa kierowana głównie do grup zorganizowanych. Po telefonicznym uzgodnieniu terminu w nadleśnictwie, mają one możliwość „spotkania” się na lekcji w terenie z leśniczym. Od momentu otwarcia ścieżki do końca 2021 roku odbyło się ponad 300 takich zajęć, z których skorzystało ponad 10 tysięcy osób. Ich uczestnikami była młodzież szkolna, akademicka jak również zorganizowane grupy z całej Polski, Niemiec i Francji.
Ścieżka prezentowana jest również w serwisie "Czas w las"