Lista aktualności Lista aktualności

90 na Czerwonem

„90 na Czerwonem" – wielka impreza plenerowa już za nami

 

W piątek 12 czerwca w auli Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu odbyła się sesja naukowa „90 na Czerwonem", którą poprowadził sam prof. dr hab. Henryk Okarma, a referaty wygłosili prof. Jerzy Staszkiewicz, dr Jerzy Skrzyszewski, dr Włodzimierz Cichocki, dr Tomasz Wilk, dr Małgorzata Wesołowska oraz dr Magdalena Frączek. Wśród znamienitych gości znaleźli się m. in. członkowie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody, Prezes WFOŚiGW w Krakowie Małgorzata Mrugała, Burmistrz Miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha, Małgorzata Czyżewska z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie, Barbara Mirek-Michalska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, pracownicy RDOŚ w Krakowie, pracownicy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, leśnicy, nauczyciele, młodzież z I LO im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu oraz wiele innych wspaniałych osób. Sesji naukowej towarzyszyła wystawa zdjęć rezerwatu „Bór na Czerwonem" (najwięcej prac zaprezentował artysta, fotograf Janusz Leśniak) oraz prac plastycznych przedszkolaków biorących udział w konkursie pt.: „Czysty las".

Sobota 13 czerwca była dniem zabawy i wspólnego świętowania. Na Ranchu Lot w otulinie rezerwatu „Bór na Czerwonem" stanęła scena i edukacyjne miasteczko namiotowe. Od samego rana 11 drużyn brało udział w rodzinnych grach terenowych „Tropem rosiczki". Najlepsza okazała się rodzina Zygarowiczów z Limanowej, specjalne wyróżnienie za najciekawszą rymowankę o rezerwacie otrzymała drużyna Ewy Garbacz. Pierwsze miejsce w konkursie plastycznym pt.: „Chronię swoje środowisko" zajął Bartłomiej Kurnik. Gry i zabawy podczas namiotowego miasteczka edukacyjnego prowadzili pracownicy i studenci PPWSZ w Nowym Targu, pracownicy z Gorczańskiego, Pienińskiego, Tatrzańskiego i Babiogórskiego Parku Narodowego, pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie oraz leśnicy z Nadleśnictwa Nowy Targ. Początkujący biegacze mieli okazję wziąć udział w treningowym ABC z olimpijką Zuzanną Radecką – Pakaszewską, a miłośnicy aktywnego spędzania czasu zmierzyli się w marszu nordic walking zorganizowanego w ramach akcji Biegam Bo Lubię Lasy. Piknikowi towarzyszyła wystawa zwierząt i zdjęć, pt.: „Trubadurzy wiosennej pieśni" oraz występy artystyczne na scenie. Gwiazdą wieczoru był kabaret "Truteń" który zaprezentował napisany przez Panią Wandę Czubernat "PROGRAMIK KRÓTKI TRUTNIOWY" (tekst do pobrania poniżej).

Impreza plenerowa z okazji 90 lecia rezerwatu "Bór na Czerwonem" zorganizowana pod hasłem  „90 na Czerwonem" w ramach projektu dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie

Planowany koszt kwalifikowany Zadania wynosi: 74.302,00

Dotacja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w kwocie 55.851,00 zł

Fragmenty zwycięskiej rymowanki ułożonej przez drużynę Ewy Garbacz:

 

„W Borze na Czerwonem, który wszyscy znamy

ścieżka trudna nie jest, wnet ją pokonamy.

Mało kto wie jednak, jak powstawał ten Bór.

Jeździł Szafer tutaj do naszych pięknych gór.  

 

Prosił władze miejskie, w końcu się zgodzili,

byśmy po rezerwacie na spacer chodzili.

Dziewięćdziesiąt lat wstecz wszystko to się działo,

wielu więc naukowców torfy przebadało. (…)"

 

„(…)Nie zdziw się, jak spotkasz bociana czarnego,

salamandrę albo kumaku górskiego,

jest tu też rosiczka i widłak goździsty,

bo teren jesienią lubi bywać dżdżysty.

 

Jeśli więc zapragniesz dowiedzieć się więcej,

dzwoń do Nadleśnictwa i to jak najprędzej.

Leśniczy Przybyła wiedzą swą się chlubi,

opowie o wszystkim, bo on gadać lubi.(…)".

 

Zdjęcia do pobrania znajdziesz tutaj