Lista aktualności Lista aktualności

APEL DO WŁAŚCICIELI PSÓW

Apel do właścicieli psów z terenu Podhala Spisza i Orawy

Leśnicy z Nadleśnictwa Nowy Targ i Myśliwi z Kół Łowieckich położonych w zasięgu Nadleśnictwa Nowy Targ zwracają się z wielką prośbą do właścicieli psów o nie wypuszczanie ich luzem. Dotyczy to szczególnie mieszkańców posesji położonych w sąsiedztwie terenów leśnych i rolnych.

W związku z przedłużającą się zimą,  zwierzyna jest bardzo osłabiona (dotyczy to szczególnie saren – kóz które są obecnie kotne (w zaawansowanej ciąży)). Trudne warunki bytowania zwierzyny, związane z występującymi w bieżącym roku anomaliami pogodowymi powodują, że zwierzyna (szczególnie sarny) w poszukiwaniu pożywienia podchodzi blisko zabudowań i często pada łupem wałęsających się psów. Duże zagrożenie stanowią luzem puszczone małe pieski, które kłusując w grupie potrafią zagonić, zamęczyć i w konsekwencji zagryźć wyczerpaną zwierzynę. W ostatnim czasie na terenie Nadleśnictwa Nowy Targ stwierdzono kilkadziesiąt sztuk saren zagryzionych przez psy.

Informujemy, że puszczanie psa luzem  na terenie lasu jest zabronione (art.30 ust 1 pkt. 13 Ustawy „o lasach" z dnia 28.09.1991) i karane grzywną w postaci mandatu karnego do 500 zł z art. 166 Kodeksu Wykroczeń. Ponadto informujemy, że teren Nadleśnictwa jest miejscami monitorowany i wobec zidentyfikowanych osób łamiących zakaz puszczania psów luzem na terenach leśnych, będą zastosowane maksymalne sankcje, łącznie z karaniem wysokimi grzywnami.

Poniżej zamieszczamy kilka drastycznych zdjęć z przypadków zabicia saren przez psy oraz zdjęcia z monitoringu z zarejestrowanymi przypadkami łamania zakazu puszczania psa luzem.