Lista aktualności Lista aktualności

Biegówki w Obidowej

Nadleśnictwo Nowy Targ zaprasza do Obidowej na przygotowaną przez Urząd Gminy Nowy Targ narciarską trasę biegową. Trasa została oficjalnie otwarta 18 grudnia w asyście mediów i władz lokalnych z wójtem Janem Smarduchem na czele. Wśród zaproszonych gości był miedzy innymi mistrz świata w biegach narciarskich Józef Łuszczek.

Malownicza  11 km trasa rozpoczyna się w Obidowej przy leśniczówce i w dużej mierze biegnie przez tereny leśne zarządzane przez Nadleśnictwo Nowy Targ by zakończyć się nawrotem przy schronisku na Turbaczu. Początkowo trasa biegnie wzdłuż potoku Lepietnica i jest stosunkowo łagodna. Następnie wspina się drogą stokową z której można podziwiać mieszane dolnoreglowe lasy jodłowo-bukowo-świerkowe. Biegnąc Średnim Wierchem możemy oglądać górnoreglowy bór świerkowy i przepiękne polany gorczańskie a przy dobrej widoczności z pięknej perspektywy Tatry. Alternatywna odnoga trasy biegnie wzdłuż potoku Obidowiec by w okolicy polany „Kałużna" połączyć się z trasą.

Specyficzny mikroklimat Obidowej sprawia, że śnieg na trasie utrzymuje się nawet podczas znacznej odwilży przy jego braku na innych tarasach narciarstwa biegowego .

Trasa biegowa przebiega przez ostoje dzikiej zwierzyny w związku z tym przypominamy o bezwzględnym zakazie hałasowania i puszczania psów luzem w terenach leśnych.

Zapraszamy wszystkich miłośników narciarstwa biegowego.