Lista aktualności Lista aktualności

Ekosystem w obiektywie

Pod takim hasłem 18 czerwca 2021 roku w Szkole Podstawowej w Klikuszowej odbył się Ekologiczny Konkurs Fotograficzny. Inicjatorką jego przeprowadzenia była nauczycielka biologii i chemii w tej szkole pani Joanna Zabrzeska. Jako leśnicy cieszymy się i staramy się wspierać podobne inicjatywy, zwłaszcza jeśli w ich wyniku kontakt młodzieży z otaczającą ją przyrodą staje się bliższy. Tym razem, na prośbę organizatorów,  nasz kolega Daniel Kusper zasiadł w jury konkursu a wcześniej udał się z grupą młodzieży na spacer do lasu. Mimo początkowej niechęci, wynikającej z upału i stromego podejścia, po odpoczynku już w lesie dzieci dopytywały się o różne gatunki drzew i z dobrym skutkiem uczyły się je rozpoznawać.  Dla wielu zaskoczeniem było, że tuż za szkołą rosną rośliny rzadko spotykane w okolicy, jak dąb szypułkowy, trujący wawrzynek wilczełyko czy piękny podkalan biały. Prawdziwą atrakcją okazała się możliwość obejrzenia filmików z rysiem i żbikiem, nakręconych zaledwie kilkanaście kilometrów od szkoły, a także samodzielne wykonanie zdjęcia przy użyciu profesjonalnego aparatu fotograficznego. Po powrocie do szkoły, nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu Fotograficznego. Do udziału w nim zostały zaproszone dzieci ze szkół Gminy Nowy Targ. Nadesłano 15 prac konkursowych, w dwóch grupach wiekowych. Każdy z uczestników Konkursu musiał nadesłać dwie fotografie: krajobrazu (ekosystemu naturalnego) oraz zdjęcia makro  (wyeksponowanego zwierzęcia, rośliny lub okazu przyrody nieożywionej). Przy ocenie prac Komisja brała pod uwagę zgodność z tematem, samodzielność wykonania prac, jakość wykonania zdjęć, poprawność i estetykę opisu, unikatowość wybranych krajobrazów i obiektów.

Oto zwycięzcy:

W grupie wiekowej V-VI klasa:

I miejsce – Radosław Ciężobka – Szkoła Podstawowa w Ostrowsku

II miejsce – Dagmara Pędzimąż – Szkoła Podstawowa w Ostrowsku

III miejsce – Justyna Maciasz – Szkoła Podstawowa w Harklowej

Wyróżnienie – Justyna Pietraszek – Szkoła Podstawowa w Klikuszowej

W grupie wiekowej VII-VIII klasa:

I miejsce – Grzegorz Wąsik – Szkoła Podstawowa w Szlembarku

II miejsce – Bartłomiej Sikora – Szkoła Podstawowa w Ostrowsku

III miejsce – Sylwia Kamoń – Szkoła Podstawowa w Ostrowsku

Wyróżnienie – Karol Kupisz– Szkoła Podstawowa w Nowej Białej; Zofia Pałka – Szkoła Podstawowa w Rogoźniku; Emilia Jaróg – Szkoła Podstawowa w Klikuszowej; Julia Maciasz – Szkoła Podstawowa w Harklowej.

 

Gratulujemy wszystkim uczestnikom Konkursu, a zwłaszcza zwycięzcom. To Wasze pierwsze prace, a już zwracają na siebie uwagę profesjonalizmem. Można je obejrzeć na stronie Szkoły Podstawowej w Klikuszowej.