Lista aktualności Lista aktualności

FERIE W LESIE

Wycieczka przedszkolaków do Leśnictwa Stańcowa

Ferie zimowe trwają, a wraz z nimi wyjazdy naszych najmłodszych milusińskich. Spotkanie z miejscowym leśniczym, który pokaże nam las często całkiem innym niż ten otaczający nas na co dzień, może wspaniale urozmaicić taki zimowy wypoczynek. Dlatego serdecznie zapraszamy wypoczywające na naszym terenie grupy do korzystania ze ścieżek edukacyjnych (więcej informacji w zakładce EDUKACJA) i do kontaktów z leśniczymi.

Z naszego zaproszenia skorzystały już dzieci ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego z Katowic-Szopienic prowadzonego przez Siostry Boromeuszki, wypoczywające w Ośrodku Górska Przystań w Lipnicy Wielkiej.

23 stycznia grupa przedszkolaków wraz z opiekunkami odwiedziła leśniczówkę leśnictwa Stańcowa, gdzie dzieci wykazały się wiedzą o leśnych zwierzętach i obejrzały fragment transmisji „Żubry online" bezbłędnie nazywając pojawiające się na ekranie ptaki. Następnie udaliśmy się na wspólny spacer po lesie. Pogoda nam sprzyjała, zza chmur wyszło słońce, a dzień wcześniej wreszcie spadło trochę śniegu, dzięki czemu mogliśmy poszukać tropów. Wszyscy byli żywo zainteresowani tropami, które znaleźliśmy już niedaleko leśniczówki. Okazało się, że tą samą drogę co my wybrał w nocy Zając szarak. W czasie spaceru obserwowaliśmy budki lęgowe dla nietoperzy, sprawdzaliśmy jak pachnie las wąchając gałązki jodły i rozmawialiśmy o pracy leśniczego. Dłuższy przystanek zrobiliśmy przy paśniku, gdzie przedszkolaki ładnie odpowiadały na zadawane im pytania o zimowe dokarmianie zwierząt i dowiedziały się, że w lesie nawet zimą znajdzie się coś do jedzenia dla jego mieszkańców. Odkryliśmy wiszące jeszcze na krzakach czerwone korale kaliny, wyjaśniliśmy co pije jeleń w zimie i dlaczego niektóre małe drzewka mają pomalowane wierzchołki.

Spacer przedszkolaki zakończyły z uśmiechami na twarzach i odznakami przyjaciela przyrody na kurtkach. W podziękowaniu zaśpiewały nam piosenkę o leśniczym.

My też dziękujemy za odwiedziny! Zapraszamy ponownie i mamy nadzieję, że ciekawie spędzicie ferie z przyrodą za pan brat.