Lista aktualności Lista aktualności

Konkurs „Czym jest ekologia?”

W czwartek 10 czerwca 2021 r. w wiacie edukacyjnej w leśnictwie Bór odbył się VI Konkurs Wiedzy Ekologicznej dla Maluchów zorganizowany we współpracy z naszym Nadleśnictwem przez Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody działające przy Szkole Podstawowej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Ratułowie. Patronat nad konkursem objęli: Sekretarz stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa pan Edward Siarka, Starosta Nowotarski pan Krzysztof Faber oraz Wójt Gminy Czarny Dunajec pan Marcin Ratułowski.

Dzieci z klas 0 – III stanęły do rywalizacji o tytuł Małego Ekologa. W konkursie wzięło udział 87 uczniów z 19 szkół. Zwycięzcami w pierwszej kategorii okazały się drużyny ze szkoły w Ratułowie, z Podczerwonego, z Brzegów oraz ze Skrzypnego. W drugiej kategorii zwyciężyli uczniowie z Podczerwonego, ze Szlachtowej oraz ze Skrzypnego.

Na młodych przyrodników czekała również pani Grażyna Trybała z Babiogórskiego Parku Narodowego. Zaprosiła ona dzieci do udziału w warsztatach, podczas których zgłębiano sieć zależności łączącą różne organizmy. Kilka słów o roli edukacji ekologicznej wśród najmłodszych do zebranych skierował przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Krakowie – pan Bronisław Stoch oraz Nadleśniczy pan Roman Latoń. Na wygłodniałych czekała gorąca kiełbaska i soczek. Po długiej przerwie spowodowanej pandemią dzieci miały okazję spotkać się na świeżym powietrzu, ich oczy pełne były radości, a z twarzy nie znikał uśmiech.

Nagrody w konkursie ufundowali: Sekretarz stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa pan Edward Siarka, Nadleśnictwo Nowy Targ, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. prof. Józefa Tischnera w Ratułowie, Babiogórski Park Narodowy, Międzyoddziałowa Organizacja NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty w Cichem.