Lista aktualności Lista aktualności

Finał X edycji konkurs „Poznajmy nasze lasy i Ojczystą Przyrodę”

23 maja 2024 roku zapisze się w pamięci wielu młodych miłośników przyrody jako dzień pełen emocji i wiedzy.

Właśnie wtedy odbył się finał X edycji konkursu "Poznajmy nasze lasy i ojczystą przyrodę", organizowanego przez Nadleśnictwo Nowy Targ oraz Nadleśnictwo Krościenko. Tegoroczna edycja zgromadziła blisko tysiąc uczniów z 90 szkół powiatu nowotarskiego oraz tatrzańskiego. Świadczy to o ogromnym zainteresowaniu tematem leśnictwa i ochrony przyrody wśród młodzieży.

Punktualnie o godzinie 9:15, 31 finalistów przystąpiło do pisania testu składającego się z 19 pytań. Uczestnicy mieli 45 minut na rozwiązanie wszystkich zadań, wśród których znalazło się m.in. rozpoznawanie odgłosów zwierząt! Było to prawdziwe wyzwanie, ale też doskonała okazja do sprawdzenia swoich umiejętności. Test wymagał zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznego zrozumienia zagadnień związanych z gospodarką leśną.

Po zakończeniu testu, na uczniów czekała niespodzianka – spacer do Rezerwatu "Bór na Czerwonem", prowadzony przez leśniczego Krzysztofa Przybyłę. Spacer był nie tylko chwilą wytchnienia, ale również niezwykłą lekcją przyrody na żywo. Leśniczy opowiadał o specyfice rezerwatu, bogactwie przyrodniczym tego miejsca oraz o tym, jak ważna i na czym polega ochrona takich miejsc. Była to doskonała okazja do bliższego poznania założeń ochrony przyrody.

Kulminacyjnym momentem finału było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród. I miejsce w konkursie zajęła Malwina Górnisiewicz, II miejsce przypadło Zuzannie Łowisz, a III miejsce zajęła Maria Kwaśniowska. Zwycięzcy otrzymali nie tylko cenne nagrody, ale również charakterystyczne statuetki sowy, które wręczył Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowy Targ, Pan Józef Oskwarek. Statuetki te stały się symbolem konkursu i są wyrazem uznania dla wiedzy i zaangażowania młodych przyrodników.

Konkurs "Poznajmy nasze lasy i ojczystą przyrodę" to coś więcej niż tylko rywalizacja. To przede wszystkim okazja do poszerzenia wiedzy o polskiej przyrodzie i leśnictwie. Jako leśnicy, cieszymy się, że młodzież tak chętnie angażuje się w naukę o przyrodzie i rozumie procesy w niej zachodzące. To bardzo cenna i pożądana wiedza w kontekście zmieniającego się świata. Mamy nadzieję, że przyszłoroczna edycja przyciągnie jeszcze więcej uczestników, a pasja do zgłębiania tajemnic przyrody będzie nieustannie rosła wśród młodego pokolenia.

Na zakończenie chcemy serdecznie podziękować nauczycielom i opiekunom, którzy przygotowywali uczniów do konkursu i wspierali ich przez cały czas. Wasze zaangażowanie, poświęcony czas oraz pasja do edukacji ekologicznej są nieocenione. Dzięki Wam młodzież miała szansę nie tylko zdobyć cenną wiedzę, ale również rozwinąć zainteresowanie do przyrody i poczucie odpowiedzialności za jej ochronę. Dziękujemy za Waszą pracę, która jest fundamentem sukcesu tego konkursu.

Fotorelację z konkursu można obejrzeć tutaj.

Darz Bór!