Lista aktualności Lista aktualności

Na wakacje do lasu

Na wakacje do lasu

Lato i wakacje nastrajają do wypoczynku, zarówno tego dłuższego, bo związanego z urlopem, jak i krótszego – weekendowego wypadu za miasto lub popołudniowego pikniku. Planując czas wolny nie powinniśmy zapominać o wielkich atutach polskich lasów, a więc najtańszej, łatwo dostępnej i najciekawszej propozycji wypoczynku na każdy sezon.

Większością naszych lasów zarządzają Lasy Państwowe - są one wspólnym dobrem, otwartym o każdej porze i dla wszystkich. Oznacza to, że na jednej czwartej powierzchni kraju możemy swobodnie wypoczywać, odkrywać skarby natury, bawić się z dziećmi, uprawiać sporty czy zbierać grzyby i owoce leśne, korzystając przy tym bezpłatnie z wielu udogodnień przygotowanych przez leśników.

Sala treningowa i gabinet spa

Lasy to najlepsza sala treningowa, uzdrowisko i gabinet psychologiczny w jednym, a do tego piękne widoki i możliwość zrobienia zdjęć, których pozazdroszczą znajomi. Znajdziemy w nich świeże powietrze, święty spokój i przyjazne otoczenie.

Lasy są zawsze dostępne i każdy może dotrzeć do najbliższego w mniej niż godzinę. Można również skorzystać z bazy noclegowej począwszy od śródleśnej polany, po komfortowe pokoje w ośrodkach wypoczynkowych.

W leśnym powietrzu jest 50-70 razy mniej chorobotwórczych zarazków niż w miejskim, co zawdzięczamy m.in. olejkom eterycznym wydzielanym przez drzewa (ich składniki działają bakteriobójczo, uspokajająco, przeciwzapalnie). Już samo przebywanie wśród drzew wpływa zbawiennie na nasz organizm i psychikę. To najpowszechniej dostępne i całkowicie darmowe spa.

Wiele popularnych form czynnego wypoczynku traci swój urok albo wręcz sens, jeśli nie uprawiamy ich w lesie. Na przykład w przypadku biegania - ulubionej po rowerze aktywności sportowej Polaków - przewaga naturalnego, miękkiego podłoża nad asfaltem jest bardzo ważna dla naszego zdrowia, gdyż wpływa na stan stawów i kręgosłupa.

Zielone szlaki

Sposobów na aktywny i ciekawy wypoczynek w lesie jest mnóstwo. Można wziąć udział w grzybobraniu, spacerować z kijkami, pływać kajakiem rzekami meandrującymi pośród lasów, wędkować, biegać. Już samo odkrywanie tajemnic przyrody może być wspaniałą zabawą dla dzieci i rodziców, choć wymaga odrobiny wiedzy. Podczas wypoczynku warto skorzystać z oferty edukacyjnej Lasów Państwowych – w całym kraju jest prawie 1000 ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych, wyposażonych w tablice informacyjne i różne przyrządy do nauki i zabawy, 50 ośrodków edukacji leśnej, kilkaset izb i wiat edukacyjnych. Leśnicy, gospodarze danego terenu, dobrze znają lokalne lasy i chętnie pomogą zaplanować atrakcyjną wyprawę.

Przez tereny będące w zarządzie Lasów Państwowych biegnie ok. 28 tys. km szlaków pieszych. Podobna jest długość ścieżek udostępnionych rowerzystom, ok. 7 tys. km tras przystosowanych jest do jazdy konnej, coraz liczniejsze są też specjalne ścieżki dla amatorów nordic walkingu.

www.czaswlas.pl

Na leśnych podróżników czeka pół tysiąca pól biwakowych i ponad 4 tysiące miejsc w leśniczówkach, domkach myśliwskich i ośrodkach wypoczynkowych. Dzięki leśnikom inwestującym dziesiątki milionów w infrastrukturę turystyczną wakacje w lesie można spędzić w tak bezpieczny i wygodny sposób, jak to tylko możliwe na łonie natury.

Nasze Nadleśnictwo również posiada atrakcje turystyczne począwszy od szlaków pieszych i rowerowych po ścieżki edukacyjne. Niektóre z nich wyposażone są we wiaty gdzie można odpocząć jak również biwakować czy zapalić ognisko. Zapraszamy do wiaty w leśnictwach Rabka – „Krzywoń", Gorce – „Obidowa", Raba Wyżna – „Kosiczne", Stańcowa – przy gajówce „Królowa". Również w Leśnictwie Bór znajduje się miejsce ogniskowe – Nowy Targ ul. Składowa.

Dla dłuższego odpoczynku zapraszamy do Ośrodka Wypoczynkowo-Szkoleniowego Leśnik w Jaszczurówce (Zakopane) gdzie można wypocząć w dobrze wyposażonych 2 osobowych pokojach. Nadleśnictwo dysponuje również pokojami gościnnymi w Rabce-Zdrój.

Życzymy pozytywnych wrażeń w obcowaniu z lasem i przyrodą gór z prośbą o ich nie zaśmiecanie.