Lista aktualności Lista aktualności

SURWIWALIA 2021

Surwiwal to o wiele więcej, niż sposób na spędzenie urlopu

Surwiwal kojarzy się nam coraz częściej jako forma turystyki i rekreacji, zawierającej wprawdzie w sobie elementy improwizacji i przygody, ale jednak traktowanej jako coś lekkiego i przyjemnego.  Pierwotnie pojęcie to oznaczało coś więcej, niż okazjonalną formę spędzania czasu. Był sposobem na życie, w wyniku którego poprzez samodoskonalenie nabywano umiejętności z wielu dziedzin, które umożliwiały przetrwanie w niebezpiecznej sytuacji. Niezależnie jednak od tego, jak chcemy rozumieć surwiwal, do jego uprawiania potrzebne jest przygotowanie, a z uwagi na szacunek do przyrody stosowanie w praktyce zasad etyki outdoorowej. To właśnie tego można uczyć się na Surwiwaliach, będących dorocznym spotkaniem miłośników takiego stylu życia.

W 2021 roku odbywały się one w dniach 3-6 czerwca na Podhalu i zbiegły niemal idealnie w czasie z wprowadzeniem w życie programu „Zanocuj w lesie”, stając się tym samym okazją do promocji tego program. Impreza została objęta Patronatem honorowym przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, a w uroczystym rozpoczęciu wziął udział Sekretarz Stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa pan Edward Siarka. Na Pikniku Surwiwalowym, który odbywał się w ramach Zlotu, leśnicy z Nadleśnictwa Nowy Targ wystawili stoisko promocyjno-edukacyjne, które cieszyło się dużym zainteresowaniem.

W trakcie trwania imprezy, w której uczestniczyło około 200 osób w różnym wieku, można było nie tylko doświadczyć chłodu podhalańskiej nocy w lesie, ale przede wszystkim, poprzez uczestnictwo w warsztatach, prezentacjach i wykładach poszerzyć swoje umiejętności i wiedzę z bardzo wielu dziedzin, przydatną podczas późniejszych wypraw w terenie.

Za rok kolejne Surwiwalia, tym razem na Śląsku, a uczestnicy będą bogatsi w doświadczenia po roku funkcjonowania programu „Zanocuj w lesie”.