Asset Publisher Asset Publisher

Karpaty łączą – ochrona Torfowisk Orawsko-Nowotarskich. Wizyta studyjna dziennikarzy to dopiero początek.

Zarządzany przez nasze Nadleśnictwo rezerwat przyrody Bór na Czerwonem to miejsce szczególne, w którym obserwujemy jednak niepokojące zmiany, wskazujące na postępującą degradację tego bezcennego torfowiska. Znaleźliśmy się w momencie, w którym przyrodzie trzeba pomóc i chociaż spróbować naprawić to co w przeszłości „zepsuliśmy”. Od lat trwały poszukiwania sposobów na sfinansowanie, niezbędnych zabiegów aktywnej ochrony przyrody zapisanych w Planie Ochrony Rezerwatu, mających na celu zatrzymanie niekorzystnych procesów zachodzących na torfowisku. W 2021 roku udało pozyskać się środki na ten cel. Zostały one przyznane z funduszy norweskich, przez Ministra Klimatu i Środowiska, po rozpatrzeniu wniosków złożonych do Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, w obszarze Środowisko naturalne i ekosystemy. Beneficjentem projektu o nazwie „Karpaty łączą – ochrona Torfowisk Orawsko-Nowotarskich” jest Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska – Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID, któremu partneruje Fundacja Przyroda i Człowiek oraz Asplan Viak As z Norwegii. Instytucjami wspierającymi są: Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie oraz Nadleśnictwo Nowy Targ.

Celem projektu jest ochrona cennych siedlisk przyrodniczych w Borze na Czerwonem: torfowiska wysokiego oraz bagiennych zbiorowisk roślinnych w jego otoczeniu. Przyznane w wysokości 4 162 445 zł.  finansowanie pochodzi w 85% (3 538 078 zł) z Mechanizmu Finansowania Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG), utworzonego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię, a w 15% z budżetu państwa (624 367 zł). Przewidziane w projekcie działania rozpoczęły się jesienią 2021 roku i zakończą 30 kwietnia 2024. Od ubiegłego roku liczny zespół ekspertów z  wielu dziedzin prowadzi badania naukowe. To ważne, ponieważ poprzedzają one właściwe zabiegi, mają dać odpowiedź w jakim stanie jest środowisko i podpowiedzieć co jeszcze można zrobić by je zachować w dobrej kondycji. W dalszej kolejności wykonane zostaną same zabiegi. W ich ramach przewiduje się usunięcie sosny zwyczajnej z kopuły, skłonu i okrajka torfowiska, budowę kilkunastu kolejnych tam i zastawek, konserwację tam już istniejących, uszczelnienie wału oraz remont infrastruktury turystyczno-edukacyjnej.

Ważną częścią programu są działania edukacyjne, w których aktywni będą także leśnicy. Chcemy informować na bieżąco co dzieje się na Czerwonem i tłumaczyć czemu służą podejmowane działania. Będą więc warsztaty dla dzieci, seminarium dla nauczycieli. Pierwsza odsłona tych działań miała miejsce 6 i 7 września 2022 kiedy to dziennikarze mogli zapoznać się z zamierzeniami projektowymi, w trakcie wizyty studyjnej w Borze na Czerwonem i Puściżnie Wielkiej. Kolejne zamierzenia przed nami, ale wszystkie odbędą się pod hasłem „Karpaty łączą – ochrona torfowisk Orawsko-Nowotarskich”, bo to nie tylko projekt ale także idea skupiająca wokół niej wszystkich, którym zależy na bioróżnorodności Karpat i zrównoważonym rozwoju tego regionu. Będziemy o niej pisali w kolejnych wpisach