Asset Publisher Asset Publisher

Lasy dla zdrowia. Lasy dla życia

W miniony poniedziałek grupa dzieci niewidomych i słabowidzących z Zespołu Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomych i Słabowidzących” w Krakowie, wraz z opiekunami, odwiedziła Bór na Czerwonem – wyjątkowy rezerwat przyrody na Podhalu.

Wycieczka została współorganizowana przez Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych we współpracy z Nadleśnictwo Nowy Targ. Na miejscu grupę powitali i oprowadzili: Krzysztof Przybyła, Nadleśniczy Nadleśnictwa Nowy Targ, oraz Michał Kuciński, Leśniczy Leśnictwa Bór.

Podczas wycieczki, dzięki swoim zmysłom – dotyku, słuchu i powonienia – dzieci mogły odczuć atmosferę tego wyjątkowego miejsca: słuchały śpiewu ptaków, dotykały miękkiego podłoża torfowiska, czuły powiew wiatru i ciepła promieni słonecznych.

  • Lasy są naszym wspólnym dobrem.
  • Bór na Czerwonem – 100 lat ochrony przyrody. Woda w lesie.

Leśnicy opowiedzieli o znaczeniu torfowisk, ich zdolności do magazynowania wody i ochrony przed powodzią oraz suszą. Przedstawili rośliny charakterystyczne dla tego unikalnego ekosystemu oraz działania podejmowane na rzecz ich ochrony – dla nas i przyszłych pokoleń.

  • Uczymy się. Korzystamy z wiedzy leśników.
  • Lasy Państwowe – sto lat wiedzy i doświadczenia.

Dzieci zadawały wiele pytań – z zainteresowaniem i odwagą zgłębiały tajemnice Boru. Ten kontakt z naturą był nie tylko edukacyjny, ale też terapeutyczny i wzmacniający.

Podczas wyjazdu przedstawiciele Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych prowadzili obserwacje, które posłużą do stworzenia rekomendacji dla jeszcze lepszego dostosowania infrastruktury leśnej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych. Naszym celem jest, aby lasy – jako przestrzenie zdrowia i życia – były dostępne dla wszystkich. Jest to jeden z istotnych celów projektu Lasy dla życia, który realizujemy od 2015 roku.

Wycieczka odbyła się dzięki zaangażowaniu Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie

Leśnicy udostępniają coraz więcej obszarów lasów osobom o słabszych możliwościach sprawczych.

  • Zrównoważone lasy. Zrównoważona ekologia.