Wydawca treści Wydawca treści

Konkursy

Nadleśnictwo Nowy Targ organizuje Konkurs wiedzy "Poznajmy nasze lasy i ojczystą przyrodę". W wielu innych konkursach stara się wspomagać organizatorów.

Konkurs „Poznajmy nasze lasy i ojczysta przyrodę"

Jest to konkurs wiedzy o lesie skierowany do uczniów starszych klas szkół podstawowych z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Organizatorami wydarzenia są Nadleśnictwa Nowy Targ i Krościenko. Od pierwszego konkursu, który odbył się w roku szkolnym 2013/2014, cieszy się on nie słabnącym zainteresowaniem młodzieży. W rekordowej pod względem frekwencji VI edycji w 2019 roku brało udział 1099 uczniów, z ponad 70 szkół Podhala, Orawy i Spisza.

Począwszy od III edycji (2016) główną nagrodą w konkursie są statuetki sowy autorstwa Huberta Zwinczaka, z wygrawerowanym nazwiskiem i imieniem laureata. Zwycięzca otrzymuje statuetkę wykonaną z brązu, a uczniowie zajmujący 2 i 3 miejsce gipsową.

Celem konkursu jest zachęta młodzieży do nabycia wiedzy dotyczącej pracy leśnika, zasad gospodarki leśnej, ochrony lasu i przyrody. Przygotowane przez leśników pytania nie ograniczają się jednak tylko do leśnictwa, dotyczą także geografii regionu, gwary, łowiectwa, survivalu. 

Rywalizacja składa się z trzech etapów: szkolnego, regionalnego i finału. Etap szkolny przeprowadzają nauczyciele w swoich szkołach, natomiast testy i nagrody potrzebne do jego przeprowadzenia dostarczają leśnicy. Kolejne etapy są także okazją do spotkania z leśnikiem, ponieważ to oni przeprowadzają je w wybranych miejscach.

Szczegóły w regulaminie w załączniku poniżej.

Poprzednie edycje konkursu wraz z testami znajdą Państwo tutaj.

 

Konkurs wiedzy ekologicznej dla najmłodszych”

W roku 2022 odbyła się VII edycja tego Konkursu. Pomysłodawcami dedykowanego dzieciom z klas I-III konkursu są szkolne koła Ligi Ochrony Przyrody z Powiatu Tatrzańskiego. Nadleśnictwo od wielu lat gości rywalizujące  o tytuł Małego Ekologa dzieci zapewniając wiatę edukacyjną, wspomagając organizatorów nagrodami i uczestnictwem w jury. Ciekawa wydaje się być formuła konkursu. Opiera się ona na pomyśle corocznej zmiany tematu przewodniego rywalizacji. W przeszłosci były nimi między innymi owady, ekologia, gady i płazy. W 2022 roku uwagę najmłodszych organizatorzy chcą skupiła kropla wody, a w tegorocznej edycji Pieniny - miejsce, w którym uratowano Niepylaka Apollo. Konkurs odbywa się na powietrzu, więc jest to także okazja by zakończyć go ogniskiem i wspólnie zjedzoną kiełbasą.

Regulamin tegorocznej edycji Konkursu znajdziecie poniżej, w materiałach do pobrania.