Wydawca treści Wydawca treści

Ścieżka edukacyjna rowerowo-piesza Europejskim Działem Wód

Ścieżka w porozumieniu z Gminą Raba Wyżna została otwarta w 2020 r. Nadleśnictwo Nowy Targ wykonało tablice informacyjne, ławeczki i stojaki na rowery przy każdym z przystanków, zawierających głównie tematykę leśną: przebudowę drzewostanów górskich, ekoton, prawidłowy zbiór runa leśnego i inne. Nie zabrakło punktów widokowych oraz tablicy historycznej. Długość ścieżki wynosi 7 km, nawierzchnia wykonana została z destruktu asfaltowego, można ją zwiedzać pieszo i na rowerze.

Przystanek 1.

Tablica przedstawia mapę przebiegu ścieżki z zaznaczonymi na niej przystankami, miejscowościami, gminami i oddziałami leśnymi oraz mapę zasięgu Nadleśnictwa Nowy Targ

Przystanek 2.

Tablica przedstawia infografikę  dotyczącą Leśnego Savoir-vivre oraz informację dotyczącą zakazów wstępu obowiązujących w lasach

Przystanek 3.

Tablica przedstawia tematykę przebudowy drzewostanów górskich. Jakie drzewostany wymagają przebudowy, jak powinna być przeprowadzona.

Przystanek 4.

Tablica przedstawia tematykę prawidłowego zbioru runa leśnego, co i jak można zbierać, czego nie wolno, jakie grzyby można spotkać pod różnymi gatunkami drzew. Na tablicy znajduje się również opis drzewa – buka, czym się charakteryzuje, jakie warunki sprzyjają mu w rozwoju, jak się odnawia naturalnie w lasach.

Przystanek 5.

Tablica przedstawia tematykę ekotonu czyli strefy przejściowej między dwoma lub kilkoma różnymi, sąsiadującymi ze sobą ekosystemami, w których współistnieją organizmy sąsiadujących biocenoz.

Przystanek 6.

Tablica usytuowana jest w miejscu widokowym, gdzie obejrzeć można panoramę Tatr. Na tablicy znajduje się ogólny opis tego pasma górskiego. Obok zapoznać się można z charakterystyka gatunku jodła oraz informacjami na temat jej odnowienia sztucznego.

Przystanek 7.

Tablica przedstawia opis widocznych z przystanku szczytów czyli Babią Górę z Pasmem Policy oraz Luboń Wielki. Ukazane jest również porównanie piętr roślinności Tatr i Babiej Góry.

Przystanek 8.

Tablica zawiera krótki zarys historii Orawy, wraz z mapą i historycznymi zdjęciami pochodzącymi od uczniów Szkoły Podstawowej w Podsarniu.

 

Ścieżka prezentowana jest również w serwisie "Czas w las"