Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjne

Nadleśnictwo Nowy Targ dysponuje położonym w Zakopanem - Jaszczurówce Ośrodkiem Edukacji Leśnej „ Leśnik’, kilkoma ścieżkami edukacyjnymi i dwoma salami multimedialnymi.

Ośrodek Edukacji Leśnej „Leśnik" – ośrodek położony w Zakopanem ul. Jaszczurówka 29  dysponuje 66 miejscami noclegowymi w pokojach 2,3-4 osobowych o wysokim standardzie wyposażenia. Sala edukacyjna na ok 40 osób została przygotowana do prowadzenia zielonych lekcji, spotkań z dziećmi i młodzieżą oraz konferencji. W tym celu jest ona wyposażona w odpowiedni sprzęt tj: tablicę elektroniczną, wizualizer, nagłośnienie i projektor multimedialny. W niedalekiej przyszłości na terenie ośrodka powstanie też nowoczesna ścieżka edukacyjna z tablicami interaktywnymi służącymi do aktywnej nauki i poznawania przyrody. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Sala Narad Nadleśnictwa – multimedialna sala służąca również celom edukacyjnym położona w Nowym Targu na ul. Kowaniec 70. Sala na ok 50 osób wyposażona w projektor, ekran o przekątnej ok 120 cali, nagłośnienie. W sali znajduje się ekspozycja okazów fauny, sprzętów z historii leśnictwa oraz inne eksponaty.

Ścieżka edukacyjna „Bór na Czerwonem" - położona jest w Nowym Targu (okolice lotniska). Została utworzona, aby umożliwić zwiedzającym oglądanie torfowiska. W tym celu wybudowano drewniane podesty i platformę widokową. Ścieżka jest także dostępna dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Leśna Ścieżka Edukacyjna „Krzywoń" – o długości ok 2 km położona jest w Rabce Zdrój na stokach góry Krzywoń. Ścieżka ta w zamyśle Nadleśnictwa ma stanowić nie tylko atrakcje turystyczną, ale także znakomite miejsce na lekcje przyrody dla dzieci i młodzieży z okolicznych miejscowości.

Leśna Ścieżka Edukacyjna Rowerowo-Piesza Raba Wyżna – Bielanka – o długości ok 9 km zaczynająca się w miejscowości Raba Wyżna. Na ścieżce znajduje się 12 przystanków. Każdy z nich poświęcony jest innemu zagadnieniu przyrodniczemu, leśnemu, lub historycznemu. Ścieżka funkcjonuje na zasadach „Zielonego Punktu Kontrolnego" wobec tego nie posiada tablic informacyjnych a można z niej korzystać posiadając folder (dostępny poniżej) lub urządzenie mobilne (tablet lub smartfon) z dostępem  do Internetu i aplikacją odczytującą kody QR.

Leśna Ścieżka Edukacyjna Rowerowo-Piesza wzdłuż drogi Rajsztak – położona u podnóża Babiej Góry (Zubrzyca Górna – Lipnica Wielka). Wykonana we współpracy z Babiogórskim Parkiem Narodowym. Ścieżka wyposażona jest w tablice edukacyjne i miejsca odpoczynku.